| تاریخ ارسال: 1397/8/7 | 


مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) فهرست شش طرح تحقیقاتی پذیرش شده برای دریافت گرنت سرمایه اولیه‌ (seed money) سوئیس را منتشر کرد.
 

به گزارش مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد)، گرنت «سرمایه اولیه » از سوی کشور سوئیس به منظور ایجاد و تقویت همکاری‌های موجود با مؤسسات در کشورهایی که تاکنون با این کشور، همکاری تحقیقاتی نداشته‌اند، اختصاص یافته و از آنجایی که همکاری‌های پژوهشی قابل توجهی بین جامعه علمی سوئیس و همتایان آن در کشورهای جنوب آسیا به غیر از هند وجود نداشته، گرنت سرمایه اولیه، برای ایجاد مشارکت در افغانستان، ایران، بنگلادش، بوتان، پاکستان، سریلانکا، مالدیو و نپال ارایه شده است.

 در این زمینه، دانشگاه علوم کاربردی زوریخ (Zurich University of Applied Sciences)  از سوی وزارت آموزش، تحقیقات و نوآوری کشور سوئیس (SERI) به عنوان مسؤول برقراری همکاری تحقیقاتی دو جانبه با نهادهای تحقیقاتی در افغانستان، ایران، بنگلادش، بوتان، پاکستان، سریلانکا، مالدیو، نپال و هند تعیین شده است.
 شش طرح پذیرش شده توسط مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) برای دریافت گرنت «سرمایه اولیه» سوئیس شامل: انتقال نانوذرات هدفمند شده از سد خونی- مغزی (دکتر علی دهشهری/ دانشگاه علوم پزشکی شیراز)، پیش‌بینی دیابت (ملیتوس): قدم اول برای پیشگیری موثر (دکتر مسعود میرزایی / دانشگاه علوم پزشکی یزد)، مطالعه امکان سنجی توسعه یک کیوسک تصویربرداریOCT  برای تشخیص اتوماتیک رتینوپاتی دیابتی (دکتر حسین ربانی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان)، وضعیت اجرای استراتژی چندوجهی بهداشت دست سازمان جهانی بهداشت در مراکز درمانی ایران (دکتر محمد حسن اعلمی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد)، طراحی مقیاس کیفیت زندگی جنسی در دوره بعد از زایمان و ارزیابی خصوصیات روانسنجی آن (دکتر اعظم رحمانی، دانشگاه علوم پزشکی تهران) و بررسی علل نارکولپسی با کاتاپلکسی در بیماران ایرانی (دکتر خسرو صادق نیت حقیقی، دانشگاه علوم پزشکی تهران) هستند.

اعتبار گرنت «سرمایه اولیه» سوئیس، حداکثر بیست هزار فرانک سوئیس است که توسط کشور سوئیس به محقق اصلی (PI) مقیم کشور سوئیس اعطا می‌شود و «نیماد» هزینه بخشی از طرح که در ایران انجام می‌شود را متناسب با مقررات اعطای گرنت مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی، در دو مرحله (پیش پرداخت تا سقف ۴۰ درصد گرنت پس از عقد قرارداد و ۶۰ درصد باقی متناسب با پیشرفت طرح تحقیقاتی) به محقق اصلی مقیم ایران پرداخت خواهد کرد .

گفتنی است شش طرح یاد شده پذیرش شده، پس از داوری، از مجموع ۱۳ طرح پیشنهادی در حوزه علوم پزشکی ارسال شده به دبیرخانه گرنت «سرمایه اولیه» در سوئیس انتخاب شده‌اند و این مؤسسه طرح‌های نهایی را با هدف ارتقای همکاری‌های بین‌المللی پژوهشی و در نظر گرفتن شرایط و محدودیت‌های ویژه دریافت این گرنت و لحاظ کردن فرصت محدود  فراخوان سوئیس برای شروع پروژه (پایان ۲۰۱۸) و مدت اجرای پروژه (حداکثر ۱۲ ماه) پذیرش کرده است. مجموع اعتبار مصوب نهاد سوئیسی برای شش طرح یاد شده معادل ۶۱ هزار فرانک سوئیس و اعتبار مصوب مؤسسه «نیماد» معادل ۴۰۴۱ میلیون ریال است.

بر اساس فراخوان گرنت «سرمایه اولیه»، محقق اصلی مقیم سوئیس باید شاغل در یکی از دانشگاه­های فدرال یا کانتون سوئیس، دانشگاه‌­های علوم کاربردی یا تربیت معلم و یا یکی از مؤسسات تحقیقاتی عمومی باشد؛ همکار پژوهشی باید محقق وابسته به یکی از دانشگاه‌­ها یا موسسات تحقیقاتی از یکی از کشورهای ذکر شده در بالا بوده و محقق اصلی از ایران و سایر کشورهای جنوب آسیا باید هیأت علمی شاغل در دانشگاه‌ها و مؤسسات وابسته به وزارت علوم و تحقیقات فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با چندین سال تجربه تحقیقاتی  در زمینه مطالعاتی مذکور باشد.

این فراخوان در بدو انتشار توسط دفتر همکاری‌های علمی ایران و سوئیس در دانشگاه علوم پزشکی تهران در اختیار مؤسسه «نیماد» قرار گرفت و مؤسسه پس از ترجمه آن به فارسی اقدام به انتشار و توزیع آن به روش‌های مختلف از جمله نشر در وب سایت مؤسسه و شبکه‌های اجتماعی نمود که استقبال قابل توجهی از آن به عمل آمد.

یادآور می‌شود به جز طرح‌های مورد حمایت «نیماد» که گرنت «سرمایه اولیه» سوئیس را بر اساس مقررات اعطای گرنت موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران پرداخت می‌کند، هر موضوع تحقیقات دیگری که به دنبال ارایه راه‌حل برای یکی از مشکلات در کشور سوئیس  یا هر یک از هشت کشور : افغانستان، ایران، بنگلادش، بوتان، پاکستان، سریلانکا، مالدیو، نپال و هند) باشد،  از جمله پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه های علوم اجتماعی، علوم انسانی، تحقیقات بنیادین و تحقیقات کاربردی، بر اساس فراخوان سوئیس، می‌تواند مورد حمایت برای این گرنت باشد.
 
طبق این فراخوان ، معیارهای بررسی و انتخاب طرح‌های دریافتی برای گرنت «سرمایه اولیه» سوئیس، شامل توسعه یک همکاری جدید یا یک همکاری قدیمی، شایستگی علمی (scientific merit) یا تأثیر پیامدهای قابل انتظار، پتانسیل همکاری‌های طولانی مدت و پیگیری فعالیت‌ها، اصالت و امکان‌پذیری فعالیت‌های پیش‌بینی شده، تجربه و مکمل بودن انستیتوهای همکار و متقاضیان اصلی از دو کشور، مشارکت همه همکاران شامل مشارکت‌های نقدی و غیرنقدی بوده است.
 آخرین مهلت شروع پروژه‌های تحقیقاتی که فراخوان ارسال آنها به ۱۹ اردیبهشت ماه (۹ می ۲۰۱۸) باز می‌گردد، پایان سال ۲۰۱۸ و طول مدت اجرای پروژه حداکثر ۱۲ ماه است. متقاضیان دریافت حمایت جهت انجام پژوهش‌های مشترک با کشور سوئیس می‌توانند مشخصات این گرنت و سایر فراخوان‌های مرتبط را در وب‌سایت Leading House جنوب آسیا و ایران که در دانشکده مدیریت و حقوق دانشگاه علوم کاربردی زوریخ واقع شده، دنبال کنند.

لازم به ذکر است 10 طرح مشترک ایران و سوئیس در حوزه سایر علوم هم در این فراخوان مورد پذیرش قرار گرفته است که اطلاعات بیشتر آن از طریق میز سوئیس مستقر در دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه صنعتی اصفهان قابل دریافت است.

    
دفعات مشاهده: 1720 بار   |   دفعات چاپ: 388 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر