| تاریخ ارسال: 1397/12/11 | 
به گزارش خبرنگار مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) دکتر شاهین آخوندزاده، دبیر مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران، (نیماد) در چهارمین همایش بررسی شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد گفت: ایران به جز دوران جنگ تحمیلی همواره کشور اول منطقه در تولید علم بوده است. هم اکنون در تعداد محققان برتر کشور، (محققان دارای اچ ایندکس برابر و بالای ۱۵)، تعداد مقالات و تعداد استنادات نیز اول منطقه و از ترکیه پیش، هستیم.

وی در عین حال تاکید کرد: ما نباید همواره خود را با ترکیه مقایسه کنیم اگر این مقایسه تنها با ترکیه صورت گیرد، قد تولید علم ما کوتاه می‌ماند.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اما به برخی چالش‌ها و نابسامانی‌ها در تولید علم و حوزه تحقیقات در ایران نیز اشاره و بر رفع آنها تاکید کرد: با وجود همه پیشرفت‌ها مشکلاتی در تولید علم وجود دارد که باید به فکر رفع آنها بود و از خودشیفتگی دور شویم تا بتوانیم به رشدمان ادامه دهیم. جذب بیش از حد دانشجوی  PhD یکی از مشکلات ماست. هم اکنون ۱۴۵ هزار دانشجوی PhD در کشور داریم که خوشبختانه سهم وزارت بهداشت فقط ۵ هزار دانشجوست. از تمام این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی خواسته شده یک مقاله در مجلات چاپ کنند و دیگر توجه نداشته اند که این مقالات با چه کیفیتی تولید و در کجا چاپ شدند و چه استنادی گرفتند! و از آن جا که این مقالات با کیفیت پایینی تولید می‌شوند، مسؤولان مجبور شدند تعداد مجلات غیراستاندارد کشور را افزایش دهند تا همین مقالات بی‌کیفیت را چاپ کنند. نتیجه، همین شد که می‌بینید، روند رو به رشد چاپ مقالات کم کیفیت در کشور و در کل حوزه تولید علم! اما خوشبختانه ما در وزارت بهداشت در دولت یازدهم و دوازدهم با اعتقاد به رشد کیفی علم، جلوی تولید مقالات بی‌کیفیت و نیز مجلات سطح پایین و غیراستاندارد را شدیدا گرفتیم.

وی  به عقب ماندگی سنتی ایران در اختصاص بودجه پژوهش اشاره کرد و با یادآوری سهم سه دهم درصدی بودجه پژوهش از تولید ناخالص ملی گفت: از سویی دیگر حوزه علم ایران بیشترین آثار تحریم را تحمل می کند. دانشمندان برای رفتن به کنگره ه ها، خرید لوازم آزمایشگاهی و ده‌ها مساله مورد نیاز علمی مشکل پیدا کرده‌اند و کیت‌های آزمایشگاهی محققان ما را باید کولبران بیاورند!

دبیر نیماد با بیان این که بین ۵ تا ۲۰ درصد مقالات محققان ایرانی به دلیل مشکلات سیاسی گرفتار مسائل انتشار در مجلات معتبر بین المللی می‌شوند گفت:  اگر وضعیت بودجه پژوهش ما به همین منوال ادامه پیدا کند و سه کشور عربستان، قطر و امارات با این رشد صعودی که در بودجه پژوهش آنها می بینیم به پیشتازی در بودجه پژوهش ادامه دهند، شک نکنید محققان برجسته ما را سریعا جذب خواهند کرد به طوری که این محققان قادرند برای آنها مقالات با کیفیت و پراستناد تولید کنند و از آن سو، برای آنها رتبه علمی بیاورند!

آخوندزاده افزود: آنها طوری خوب پول خرج کرده‌اند که هم اکنون در high cited paper هم در حال پیشی گرفتن هستند و  مسوولان ما هنوز مشغول جذب دانشجوی دکتری تخصصی هستند.

وی گفت: در حال حاضر دانشگاه های ما با کاهش ارزش پول  ملی، باید با ۳۰ میلیون تومان  پایان نامه تولید کنند درحالی که این مبلغ، هزینه چاپ یک مقاله در مجله خارجی معتبر است!

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر این که رشد علمی ایران در هیچ دولتی متوقف نشده و محققان ایرانی هیچ گاه از پای ننشسته‌اند و این رشد را سرپا نگه داشته اند، به سهم ۲/۱۶ درصدی ایران در تولید علم جهان اشاره کرد و گفت: معتقدم نباید دچار خودشیفتگی شویم باید مشکلات و نابسامانی ها را ببینیم و از سویی دیگر به تمام تلاش محققان در این ۴۰ سال افتخار کنیم که با همه کاستی ها ما را اول منطقه نگه داشتند.

تهیه و تنظیم: فرشته هاشمی


ویدیوی سخنرانی دکتر شاهین آخوندزاده در چهارمین همایش شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی
اسلایدهای سخنرانی دکتر شاهین آخوندزاده در چهارمین همایش شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی   
کلیدواژه ها: قائم مقام معاون تحقیقات وزیر بهداشت | همایش بررسی شیوه های دستیابی به مرجعیت علمی ایران | دبیر موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران | دکتر آخوندزاده |

دفعات مشاهده: 748 بار   |   دفعات چاپ: 297 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر