| تاریخ ارسال: 1398/4/30 | 

جلسه هیأت امنای مؤسسه در تاریخ ۲۹تیرماه ۱۳۹۸ با حضور وزیر بهداشت و اعضای هیأت امنای مؤسسه برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر رضا ‌ملک‌زاده، ریاست مؤسسه نیماد به ارایه گزارشی از وضعیت پژوهش‌های علوم‌پزشکی در ایران در مقایسه با دنیا و منطقه خاور‌میانه پرداخت. سپس به گزارش عملکرد و برنامه‌های مؤسسه را ارایه کرد.

دکتر ملک‌زاده افزود: «مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران در خرداد سال ۱۳۹۴ با هدف حمایت از پژوهش­های کلان و استراتژیک راه‌اندازی شده و تاکنون ۷ فراخوان گرنت اصلی در مؤسسه به پایان رسیده و در ابتدای فراخوان هشتم هستیم. طی این هفت فراخوان ۲۹۶۸ پروپوزال اولیه دریافت شده و پس از غربالگری و داوری طرح‌های کامل برگزیده تعداد ۴۵۷ طرح (۳۰۵ گرنت اصلی، ۱۱۲ گرنت پژوهشگران جوان، ۲۰ گرنت مقاله برتر، ۱۵ گرنت با اعتبار محدود، ۶ گرنت سرمایه اولیه) مورد پذیرش و مورد حمایت قرار‌گرفته است. همچنین این مؤسسه تاکنون ۱۰۸۶ گرنت به پژوهشگران فرهیخته دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی اعطا نموده است. ۲۵۴۴ محقق از ایران و ۷۳ محقق از خارج از کشور در ۴۵۷ طرح مصوب و ۳۲۲۳ محقق از ایران و ۱۷ محقق از خارج کشور در ۱۰۸۶ گرنت پژوهشگر فرهیخته این مؤسسه همکاری دارند. تا کنون ۱۱۱ گرنت پژوهشگر فرهیخته و ۸ طرح اصلی مؤسسه به پایان رسیده‌ است.»
وی ادامه داد: «برگزاری ۴۲ کارگاه‌ آموزشی در راستای توانمند‌سازی محققان علوم‌پزشکی؛ تصویب آیین‌نامه مالکیت معنوی در هیأت امنای مؤسسه؛ کار کارشناسی بر موضوع تجاری‌سازی طرح‌های مصوب مؤسسه؛ برگزاری چهار همایش سالیانه «بررسی شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی»؛ حمایت از ۲‌ هکاتون با موضوع سلامت؛ راه‌اندازی مرکز کاکرین ایران و جلب حمایت مؤسسه خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان نور از جمله سایر اقدامات انجام‌شده در این مؤسسه بوده‌اند.»
دکتر ملک‌زاده ضمن ارایه گزارش بودجه سال‌های ۹۴ لغایت ۹۸ اظهار داشت: «اعتبار تخصیص یافته به مؤسسه، اعتبار هزینه پژوهشی است و تمامی مبالغ تخصیص یافته جهت عقد قراردادهای پژوهشی هزینه شده است. این مؤسسه هیچ مبلغی بابت فصول یک و ششم (حقوق و مزایای پرسنلی) هزینه ننموده است. همچنین مانده تعهدات مؤسسه در هرسال به دلیل عدم تخصیص اعتبار مصوب در قانون بودجه همان سال می‌باشد و این موضوع موجب شده برنامه‌ریزی برای برگزاری فراخوان‌های بعدی با مشکل مواجه شود.»
دکتر آخوندزاده دبیر مؤسسه نیماد در ادامه جلسه ضمن ابراز قدردانی از حمایت‌های دکتر نمکی در زمان حضورایشان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، حمایت ایشان در مقام وزارت‌ بهداشت برای ادامه فعالیت‌های مؤسسه نیماد را ضروری دانست. وی به حمایت مؤسسه نیماد از طرح‌های بین‎رشته‌ای که محقق اصلی آن از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند اشاره کرد و تأکید داشت که این طرح‌ها با همکاری دانشگاه‌ها و محققان علوم پزشکی و در راستای اولویت‌های این حوزه انجام می­شوند.

 
دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن تشکر از گزارش عملکرد مؤسسه نیماد به گزارش بنیاد ملی علم آمریکا (NSF) اشاره کردند. «براساس گزارش NSF، در طی سال‌های اخیر، کشور چین در حوزه تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و علت این پیشرفت، آن است که چینی ها در شرایط سخت اقتصادی، در پژوهش سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ کشورهای هوشمند در شرایط سخت و مشکلات عدیده اقتصادی، بودجه پژوهش را افزایش داده‌اند. درحال حاضر، سه چهارم بودجه پژوهشی دنیا، توسط ۸ کشور تامین می شود؛ آمریکا، چین، کره جنوبی، هند و چند کشور اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس، از جمله این کشورها هستند. در سال گذشته، چین ۳۲ درصد، کره جنوبی ۱۸ درصد و آمریکا نیز ۹ درصد بودجه‌های پژوهشی خود را افزایش داده‌اند.»
«بودجه پژوهشی سالیانه آمریکا از سال ۲۰۰۰ روند افزایشی داشته و مقدار آن در ۲۰۱۵ به حدود ۵۰۰‌ میلیارد دلار رسیده که یک‌ سوم آن‌را دولت و دو سوم آن‌را بخش خصوصی تأمین اعتبار کرده‌است. چینی‌ها نیز بودجه پژوهش را از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ از ۲۵ به ۴۳۰ ‌میلیارد دلار در سال رسانده‌اند.»
دکتر نمکی به لزوم رفع فساد از پژوهش به عنوان یک عامل اصلی برای توسعه و بهره‌برداری مفید از بودجه‌های پژوهشی ذکر کردند. وی ضمن مهم دانستن مقاله به عنوان خروجی طرح‌های پژوهشی، تجاری نمودن آنها را که مؤسسه نیماد نیز به آن توجه دارد را ضروری دانست.
وی در ادامه توضیح داد: «امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی دولت است ولی بودجه شرکت‌های دانش‌بنیان با پافشاری ما۷۰درصد افزایش یافته است.»


وی ضمن توصیه به بهره‌مندی از پتانسیل محققان و زیرساخت­های بیرون از حوزه پزشکی، مراکز تحقیقاتی بین‌المللی و استفاده از ظرفیت تبصره‌‌های بودجه سال ۹۷ و ۹۸ از دکتر حمید پوراصغری، نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور حاضر در جلسه خواست که ضمن تخصیص کامل اعتبارات مؤسسه، در حدامکان از سایر بودجه‌ها نیز به این مؤسسه کمک کنند.
دکتر پوراصغری، هدف‌گذاری حمایت بخش خصوصی از طرح‌ها و کاربری آنها در پارک‌های علم و فناوری را برای سنجش عملکرد مؤسسه به عنوان پیشنهاد مطرح کردند.
دکتر نضال صراف‌زادگان، استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو هیأت امنای مؤسسه به تجربه خود در جلسات سازمان جهانی بهداشت (WHO) اشاره کردند و توضیح دادند چگونه حتی انتشار یک مقاله از ایران هم می‌تواند با مرجع قرار گرفتن در مستندات بین‌المللی ارزش افزوده برای کشور در سطح منطقه و بین‌الملل به ارمغان آورد.  
دکتر علی منتظری، استاد برجسته پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی و عضو هیأت امنای مؤسسه از خدمات و نوع نگاه مسؤولان مؤسسه در توسعه و رشد پژوهش‌های علوم‌پزشکی و محققان این حوزه تشکر کردند.
جلسه با ارایه توضیحاتی در خصوص ۲۱ پیشنهاد مطرح به اعضای هیأت امنا، بحث و بررسی در خصوص آنها ادامه و با تصویب ۲۰ مورد از پیشنهادات خاتمه یافت.   
کلیدواژه ها: تفاهم نامه | سرطان | دکتر ملک زاده |

دفعات مشاهده: 703 بار   |   دفعات چاپ: 180 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر