| تاریخ ارسال: 1399/1/10 | 

شناسایی و اولویت‌بندی نیازهای دانشی/عناوین پژوهشی پژوهش‌های مرتبط با COVID-۱۹مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) با معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تعیین اولویت‌های پژوهشی برای مقابله سریع و مؤثر با همه‌گیری کوروناویروس جدید (COVID-۱۹) همکاری می‌کند.

 
همزمان با همه‌گیری جهانی کوروناویروس جدید و ابتلای بیش از ۲۰ هزار نفر به این بیماری در کشور به این بیماری نوپدید (آمار به روز) و ضرورت انجام پژوهش‌های کاربردی و پاسخ به سؤالات متعدد جهت کنترل این بیماری و جلوگیری از اتلاف منابع و صرفه‌جویی در زمان و منابع، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با همکاری مؤسسه نیماد اقدام به شناسایی و اولویت‌بندی سریع و منطقی نیازهای دانشی/ عناوین پژوهشی پژوهش‌های مرتبط با بیماری کوید ۱۹ نموده است. این طرح  سعی بر آن دارد تا با شناسایی نیازهای دانشی و همچنین جمع‌آوری و طبقه‌بندی فعالیت‌های پژوهشی در دست انجام، خلأهای دانشی در زمینه این بیماری را شناسایی کرده و با اطلاع‌رسانی سریع اولویت‌ها، منجر به هم‌افزایی ظرفیت‌های تحقیقاتی و همچنین افزایش بهره‌وری منابع مالی پژوهشی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی شود.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ اعتباری معادل ۵۰ میلیارد ریال به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحت پوشش وزارت که زیرساخت فیزیکی و نیروی انسانی لازم برای انجام پژوهش در همه‌گیری کوروناویروس دارند را ارسال نمود. این اعتبار که از ردیف‌های درمانی بود قابل تخصیص به مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) نبود و بالطبع مؤسسه قادر به اعلام فراخوانی با موضوع اختصاصی کورونا در سال ۹۸ نشد. با این حال، مؤسسه نیماد از زیرساخت سامانه مدیریت تحقیقات خود برای هرگونه کمک به تحقیقات این موضوع استفاده نموده و در همین راستا اقدام به همکاری در طرح شناسایی و اولویت‌بندی نیاز‌های دانشی/ عناوین پژوهشی پژوهش‌های مربوط به کوید ۱۹ به عنوان پیش‌نیاز فراخوان احتمالی درباره این موضوع در سال ۹۹ نمود.

این مطالعه در سه فاز اصلی شامل شناسایی نیازهای دانشی، شواهد/عناوین پژوهشی و استخراج خلأهای دانشی (۱)، شناسایی معیارهای اولویت‌بندی (۲) و در نهایت اولویت‌بندی نیازهای دانشی/عناوین پژوهشی (۳) انجام می‌شود. حضور و مشارکت فعال همه افراد جامعه به ویژه محققان حوزه سلامت می‌تواند در تعیین نیازهای دانشی، ایده‌های پژوهشی و اولویت‌های آن بسیار مثمرثمر باشد. 

خلاصه مطالعه و نمودار مفهومی طرح

۱- کارگروه تحقیقات بیماری کووید ۱۹، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پژوهشگران علاقه‌مند به مشارکت در تعیین چالش‌ها و ایده‌های پژوهشی مرتبط با ویروس کوید ۱۹ دعوت می‌کند تا پرسش‌نامه آن‌لاین مربوطه را تکمیل کنند.

۲- لیست اولویت‌های پژوهشی مرتبط با ویروس کووید ۱۹ که توسط سازمان جهانی بهداشت معرفی شده است و پژوهش‌هایی که در ایران در هر یک از اولویت‌ها در حال انجام است (که تا تاریخ ۱۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ به‌روزرسانی شده است)، را در این لینک ببینید. لازم به تذکر است که اعتبار این پژوهش‌ها توسط دانشگاه‌‌های علوم پزشکی و یا حمایت‌کنندگان خصوصی تأمین می‌شود و مؤسسه نیماد به دلیل تخصیص تنها ۳۰ درصد اعتبارات سال ۹۸ خود تا این لحظه (۴ فروردین ۹۹) قادر به حمایت از هیچ یک از این پژوهش‌ها نبوده است.

۳- فهرست ۱۷ پروژه پژوهشی با مشارکت ۱۳۶ تیم از کشورهای مختلف که در مرحله اول فراخوان کمیسیون اروپا (مورخ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ فراخوانی با بودجه‌ معادل ۴۷/۵ میلیون یورو) پذیرفته شده‌اند در اینجا قابل دسترسی است. موضوع این پروژه‌ها شامل اپیدمیولوژی و سلامت عمومی، تشخیص سریع، درمان‌های جدید و واکسن است.


تاریخ تنظیم خبر: دوشنبه ۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۹
تاریخ به روزرسانی: چهارشنبه ۱۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۹

   
دفعات مشاهده: 4075 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر