| تاریخ ارسال: 1395/10/14 | 

حمایت از طرح‌های کلان و استراتژیک علوم پزشکی در موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران

اولین جلسه کمیته‌های علمی مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران در روز سه‌شنبه 19 خردادماه برگزار شد. این مؤسسه با نام اختصاری «نیماد، NIMAD» به عنوان یک نهاد عالی‌رتبه علمی جهت رهبری، مدیریت، حمایت و توسعه تحقیقات علوم پزشکی در کشور شروع به فعالیت نموده است. مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران از نظر تشکیلاتی به صورت هیأت امنایی و زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اداره می‌شود. در حال حاضر معاون تحقیقات و فناوری وقت وزارت بهداشت ریاست این مؤسسه را نیز برعهده دارد.

AWT IMAGE

در این همایش دکتر شاهین آخوندزاده، دبیر نیماد ضمن شرح تاریخچه و ارکان مؤسسه، تعیین اولویت‌های تحقیقات علوم پزشکی و حمایت از انجام  طرح‌های کلان و استراتژیک در زمینه‌های علوم پزشکی و ارتقای سلامت را از جمله مهم‌ترین وظایف این مؤسسه دانست. وی در ادامه به معرفی کمیته‌های علمی مؤسسه اشاره کرد و افزود نیماد شامل هفت کمیته علمی با عناوین «آسیب‌شناسی، ژنتیک و فراوری سلول»، «بیماری‌های غیرواگیر»، «بیماری‌های واگیر و اختلالات ایمنی»، «خون‌شناسی و سرطان»، «علوم اعصاب و بهداشت روان»، «فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی» و «کمیته کشف و ارزیابی داروها» و همچنین کمیته اخلاق در پژوهش است که دانشمندان برجسته علوم پزشکی از سراسر کشور به عنوان اعضای کمیته‌های علمی مؤسسه با آن همکاری می‌کنند.

وی رعایت حقوق مالکیت معنوی، راستی، صداقت و اخلاق ‌محوری در پژوهش، پاسخگویی به مراجع بالادستی و همچنین عموم مردم، خلاقیت ‌محوری و شایسته سالاری، سرمایه‌گذاری بر روی آموزش و حمایت از نسل جوان و نخبگان، انجام تحقیق با نیت حل مشکلات کشور با بهترین استانداردهای بین‌المللی و توجه به انتشار یافته‌های تحقیقات در مجامع بین‌المللی برای سربلندی کشور، و حمایت از دانشمندان برجسته را  از ارزش‌ها و باورهای حاکم بر این مؤسسه دانست.

AWT IMAGE

دکتر رضا ملک‌زاده، رئیس مؤسسه با تأکید بر این نکته که مهم‌ترین وظایف کمیته‌های علمی مؤسسه تعیین نیازهای تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف علوم پزشکی و فراخوان آن جهت دریافت و حمایت از طرح‌های تحقیقاتی است پرورش نیروهای جوان و مستعد در خلال طرح‌های پژوهشی را یکی از اهداف مهم این مؤسسه دانست. وی تعاملات ملی و بین‌المللی را به عنوان معیارهای مورد انتظار در طرح‌های ارسالی به نیماد دانست و از حضور حداقل یک داور غیرمقیم (دانشمندان ایرانی مقیم خارج و یا دانشمندان غیرایرانی) در داوری طرح‌های ارسالی به نیماد خبر داد.

این جلسه که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با پرسش و پاسخ و همچنین پیشنهادات رؤسا و اعضای کمیته‌های علمی پایان یافت.   
دفعات مشاهده: 2221 بار   |   دفعات چاپ: 685 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر