کارگاه راه‌هایی برای تفسیر ساده یافته‌های آماری

در این برنامه، سعی خواهد شد مفاهیم پیچیده آماری به ساده‌ترین و کاربردی‌ترین شکل ممکن برای محققین علوم پزشکی شرح داده شود. ابتدا مبانی آمار توصیفی و خطاهای رایج در درک مفاهیم آن به بحث گذاشته ­شده و همچنین استفاده از ابزارهای کاربردی توصیف نتایج، تحلیل می‌شود. در مرحله بعد مفاهیم کلیدی آمار تحلیلی و برآورد مانند خطاهای آماری، p-value، دامنه اطمینان و ضریب اطمینان و منطق انجام آزمون‌های آماری شده شرح داده شده و نگاهی نو به این مفاهیم خواهد شد.

استاد مدعو: دکتر علی اکبر حق‌دوست، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

محتوای کارگاه: شاخص‌های آمار توصیفی و تحلیلی یک به یک ارایه و مورد بحث قرار خواهند گرفت. سپس با استفاده از مثال‌های کاربردی و ساده، جایگاه ابزارهای آمار توصیفی و تحلیلی شرح داده ­خواهد شد. همچنین در قسمتی از بحث به خطاهای رایج در ارایه یافته‌ها در مقالات و گزارش‌های علمی مرتبط به علوم پزشکی اشاره شده و راهکارهایی ارایه می‌­گردد که به عنوان خواننده و یا داور مقاله کمتر به یک نتیجه­‌گیری اشتباه به دلیل خطاهای مذکور اعتماد شود.

مخاطبان: اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی، محققان پسادکترا، رزیدنت‌ها، دانشجویان دکترای تخصصی، پزشکان عمومی و دندانپزشکان و داروسازانی که تجربه کار تحقیقاتی داشته و سابقه کار با حداقل یکی از نرم‌افزارهای آماری دارند و تمرکز پژوهش آنها بر علوم زیست‌پزشکی است.  

زمان: چهارشنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (از ساعت ۸:۰۰ لغایت ۱۵:۰۰)

ظرفیت: ظرفیت این کارگاه ۳۰ نفر است.

هزینه شرکت در کارگاه: یک میلیون ریال (دانشجویان ۷۰۰ هزار ریال)

شرایط شرکت کنندگان: 

  • متقاضیان می‌بایست فرم ثبت‌نام آن‌لاین را در مهلت مقرر تکمیل نمایند. بدیهی است فرم‌هایی که به طور کامل تکمیل نشده باشند یا طی مهلت مقرر ارسال نشوند، مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرند.
  • متقاضیان می‌بایست حداقل دو واحد آمار زیستی را در مقطع دکترای حرفه­ای، تخصص، ارشد و یا دکترا با موفقیت گذرانده و با آمار توصیفی و تحلیلی آشنا باشند.
  • اعضای هیأت علمی در اولویت پذیرش هستند.
  • در صورتی که تعداد متقاضیان واجد شرایط بیش از ظرفیت کارگاه باشد اولویت با افرادی است که زودتر ثبت‌نام کرده‌اند.
  • به همراه آوردن رایانه شخصی در جلسه کارگاه الزامی است.
  • فرم ثبت‌نام آن‌لاین در محیط فرم‌های گوگل و بسیار ساده طراحی شده است. تکمیل این فرم به جی‌میل و یا هر نام کاربری دیگری نیاز ندارد. بنابراین چنانچه در تکمیل آن با مشکل مواجه شدید از فردی آشنا به امور رایانه کمک بخواهید.

برگزیدگان از طریق نامه الکترونیک و تلفن تا تاریخ ​۲۰ بهمن‌ماه مطلع خواهند شد. عدم دریافت نامه الکترونیک و تماس تلفنی به معنای عدم انتخاب متقاضی است.

مهلت ثبت‌نام: ۱۶ بهمن‌‌ماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۴ بعدازظهر.

گواهی شرکت: شرکت‌کنندگانی که تمامی ساعات کارگاه شرکت داشته باشند، گواهی شرکت در کارگاه که به امضای رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران و استاد کارگاه رسیده است، دریافت خواهند کرد.

مکان کارگاه: تهران- جزئیات آن متعاقبا اعلام می‌شود.

چنانچه مطالب مربوط به این کارگاه را به دقت مطالعه نموده‌اید ولی سؤالی دارید که پاسخ آن در این مطالب نیامده است با ارسال ای میل به آدرس NimadIran@gmail.com آن را مطرح کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود. از پاسخگویی تلفنی برای شرکت در کارگاه‌ها معذوریم.   
دفعات مشاهده: 2170 بار   |   دفعات چاپ: 697 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر